Ta strona używa plików Cookies. Proszę zapoznać się z celem ich używania i możliwościami zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Polityka prywatności

Jazda na wózku bez uprawnień UDT. Dla kogo i do kiedy?

Tak wiele nieporozumień wynika z zawiłości przepisów dotyczących operatorów wózków widłowych. Żyjemy w czasach przemian, w których zostały narzucone obostrzenia wynikających z konieczności posiadania uprawnień wydanych przez UDT. Zajmijmy się dzisiaj wyjaśnieniem kto musi przystąpić do egzaminu, a kto może jeszcze poczekać i nadal pracować na poprzednich dokumentach czyli "zaświadczeniu o ukończeniu kursu na wózki widłowe" oraz "imienne pozwolenie na pracę". 

Na początku musimy wiedzieć, że w przepisach prawa dopuszczającego operatora do pracy występowały 2 dokumenty:

  • Zaświadczenie o ukończeniu kursu wraz z bezpieczną wymianą butli gazowej.
  • Imienne zezwolenie do pracy na wózku widłowym wystawianym przez pracodawcę.

O ile wszyscy wiedzą jak wygląda zaświadczenie o tyle problem pojawia się z tym imiennym zezwoleniem do pracy. Taki dokument musiał posiadać kilka elementów:

  • Datę.
  • Imię i nazwisko.
  • Rodzaj urządzenia lub urządzeń na jakie zostało wydane dane pozwolenie.

Wszystko pozmieniało się 10 sierpnia 2018 r, w którym to weszła pierwsza aktualizacja przepisów. Od tego dnia świat operatorów wózków widłowych zmienił się na zawsze :)

Odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie - czy i do kiedy będę mógł obsługiwać wózek na podstawie "starego zaświadczenia"?

Jeżeli zostały spełnione poniższe wymagania to możesz pracować na podstawie zaświadczenia o ukończeniu kursu na wózki widłowe i imiennego pozwolenia na pracę:

  • Pracujesz nieprzerwalnie dla tej samej firmy i zostałeś zatrudniony przed 10 sierpnia 2018 r. 
  • W Twojej firmie nie używasz innego wózka niż te kupione przed 10 sierpnia 2018 r. Dotyczy to również wózków wynajętych.
  • Posiadasz w swoich dokumentach imienne zezwolenie na prowadzenie wózków widłowych.

Jeśli, któryś z powyższych elementów Ty lub Twoja firma nie spełniacie to nie możesz obsługiwać wózka.

W 2019 aktualizowano nowe terminy, po których imienne zezwolenia, wydane przez zakłady pracy nie będa już ważne. Termin ważności uprawnień zależny jest wyłącznie od tego, kiedy zostały wydane.
1. Imienne uprawnienia wydane przed 31.12.2004 r. rokiem są ważne do końca roku 2023 r.
2. Zezwolenia na pracę wydane pomiędzy 1.01.2005 r. a 31.12.2014 r. są ważne do końca roku 2026 r.
3. Uprawnienia zakładowe nabyte pomiędzy 1.01.2015 r. a 10.08.2018 r. tracą ważność z końcem roku 2027 r.
Obecnie nie ma już możliwości wydawania zakładowych uprawnień imiennych przez właścicieli firm!

Przepisy przepisami, poniżej przedstawię opis pracodawcy i kilka przykładów dla zobrazowania dlaczego nie warto czekać na zmianę uprawnień.

Pracodawca zatrudnia 20 pracowników, wszyscy pracują w oparciu o umowę o pracę i zostali zatrudnieni w latach pomiędzy 2015 - 2017. Wszyscy pracownicy posiadają imienne zaświadczenia o ukończeniu kursu oraz pozwolenie na pracę od pracodawcy. Legalnie mogą wszyscy kierować wózkami do końca 2027 r.

Przykład 1:

Jest data 12.12.2021, pracodawca chce zatrudnić nowego pracownika do obsługi wózka widłowego. Pracownik przedstawia zaświadczenie o ukończeniu kursu z 2017 r. Pracodawca nie może zatrudnić tego pracownika i pozwolić mu legalnie jeździć na wózku ponieważ nie może wystawić drugiego dokumentu czyli imiennego zaświadczenia. I to przez brak imiennego zaświadczenia nowy pracownik musi zostać skierowany na szkolenie oraz egzamin UDT.

Przykład 2: 

Jeden z pracowników z początkowej 20stki kończy współpracę z firmą i wyjeżdża do pracy za granicę, jednak po 3 miesiącach wraca i chce ponownie pracować u tego samego pracodawcy na stanowisku operatora wózka widłowego. Niestety pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy przy urządzeniu, ponieważ jak w przykładzie pierwszym nie może wystawić pozwolenia imiennego. Pracownik musi posiadać aktualne pozwolenia na obsługę wózków widłowych wydanych przez UDT.

Przykład 3:

Pracodawca kupuje/wynajmuje nowy wózek widłowy po 10.08.2018 r. Żaden z operatorów nie ma prawa obsługiwać nowego wózka jedynie te poprzednie. Jeżeli na zakładzie występuje jedynie jeden wózek i został zmieniony na nowy. To takiego wózka nikt legalnie nie może obsługiwać. Jedynie uprawnienia z UDT pozwalają na pracę przy nowych wózkach.

Przykład 4:

Przedsiębiorstwo zostało kupione przez inną firmę po 10.08.20218 r. Tak jak to było opisane w poprzednich przykładach. Wszyscy operatorzy muszą posiadać uprawnienia wydane przez UDT.

Przykładów może być nieskończona ilość, jeżeli masz dodatkowe pytania lub istnieje potrzeba przeprowadzenia szkolenia, zapraszam do kontaktu: Bartosz Pufal 698-202-987. Cennik.